Styl wnętrza to pierwsza rzecz, na którą trzeba się zdecydować przed przystąpieniem do remontu i zakupu mebli.
Styl Art Deco we wnętrzu.
Art Deco (lub „Art Deco”) powstał jako styl w latach 1908 - 1912, rozkwitł między 1925 a 1935 rokiem. Styl ten wyłonił się z różnych trendów artystycznych i projektowych XX wieku, takich jak secesja, secesja wiedeńska, rosyjski konstruktywizm i holenderski ruch De Stij.
Wnętrze w stylu Art Deco to mieszanka stylów i elementów z różnych epok i stylów: empirowej, egipskiej archaiki, indyjskiej egzotyki i afrykańskiej dekoracyjności. Charakteryzuje się zaokrąglonymi narożnikami, wyraźnymi pionowymi liniami i wklęsłymi kształtami. Typowe materiały to egzotyczne drewno, laminat z tworzywa sztucznego, chrom i stal nierdzewna. Projektanci Art Deco przestudiowali i subtelnie wykorzystali możliwości ekspresji, kolor i fakturę różnych materiałów, szkła, tworzyw sztucznych. Demonstracyjna nowoczesność Art Deco przejawiała się w częstym usprawnianiu form („stream-line”).
Art Deco wyróżnia się elegancką i luksusową dekoracją. Malowanie połączono z mozaikami, intarsjami z rzeźbami: takie połączenia tworzyły niepowtarzalne zespoły przedmiotów, mebli, rzeźby i malarstwa.
Styl kolonialny
Po raz pierwszy kierunek ten zaczął się kształtować w XVIII wieku, w okresie aktywnego rozwoju Wielkiej Brytanii, odkryć geograficznych i kolonizacji innych ziem. Początkowo kolonialiści budowali swoje domy i urządzali wnętrza w taki sam sposób, jak robili to ich przodkowie i rodacy. Jednak po jakimś czasie ich domy zaczęły wzbogacać się o lokalny smak. O ile początkowo domy w stylu kolonialnym przypominały niezbyt wysokiej jakości kopie popularnego wówczas w Anglii stylu gruzińskiego, to po krótkim czasie styl ten zaczął wykazywać swoje charakterystyczne cechy. Nieco później niż brytyjski styl kolonialny podobne trendy zaczęły kształtować się we Francji i Ameryce. Jednak najbardziej trwały i popularny był gatunek brytyjski. Cechują go:
• Przestronne pokoje z dużymi oknami.
• Przemyślane zagospodarowanie przestrzenne, pokoje przejściowe.
• Okna i drzwi łukowe.
• W salonie znajduje się kominek ozdobiony naturalnym, często masywnym kamieniem.
• Materiały wykończeniowe - drewno, kamień, tapeta, czasem tynk.
• Główne kolory to pastel, wszystkie odcienie brązu, oliwki, brzoskwini, terakoty, zieleni, nienasyconej czerwieni, żółci, błękitu.
Styl nowoczesny
Współczesny styl wnętrza jest dziś najbardziej popularny. Bardzo szeroki i pojemny styl. Otwarta, wolna przestrzeń, bez bałaganu. Projekt domu w nowoczesnym stylu ma czyste kolory, wyraźne linie, dość proste kombinacje kolorów. W tym wnętrzu zastosowano powierzchnie metalowe i szklane. Nowoczesny design zakłada poczucie prostoty i czystości w każdym elemencie wnętrza, także w meblach. Powierzchnie są gładkie, monochromatyczne, bez nadmiaru dekoru i dodatków. Motto to nic więcej.
Minimalizm
Na szczycie popularności znajduje się również minimalizm. Opiera się na nowoczesnym stylu i jeszcze bardziej go upraszcza. Wyjątkowo czyste linie wewnętrzne. Paleta kolorów jest neutralna i przewiewna. Meble są bardzo proste i opływowe.
Styl industrialny (industrialny, loft)
Industrialny styl wnętrza, czyli loftu, czerpie inspirację z magazynu lub loftu miejskiego. Wnętrze poddasza powinno tworzyć poczucie niekompletności w poszczególnych elementach. Ceglane ściany, rury, gołe systemy wentylacyjne. Wysokie sufity, wiszące metalowe lampy. Główną cechą loftu jest udane połączenie tych wszystkich „starych” i surowych elementów z czymś nowoczesnym. Na przykład wyrafinowane urządzenia do zabudowy, metal, lustra. Ciekawym akcentem wnętrza może być jeden lub dwa obrazy abstrakcyjne, lub fotografie, aby dodać akcent kolorystyczny.
Gosia