Styl nowoczesny cechuje się neutralną kolorystyką i akcentami, a także naturalnymi elementami. Często mylony jest z minimalizmem, ponieważ oba charakteryzują się jasnymi odcieniami i prostymi meblami. Jednak nowoczesny styl charakteryzuje się prostymi liniami, w tym zamiłowaniem do klasycznych mebli z litego drewna. Do tego ilość mebli i dodatków jest większa niż w minimalistycznym i są one umieszczone na widoku.
Oświetlenie
Oświetlenie ma szczególne znaczenie we współczesnym stylu. Pożądane jest, aby było to naturalne światło. Dlatego nowoczesny styl to przede wszystkim duże okna. Wybierz do nich cienkie zasłony lub rolety.
Kolor
Ściany i meble utrzymane są w neutralnych odcieniach: bieli, czerni, brązu. Zgodnie z ogólnymi zasadami, przestrzeń powinna być spójna, z wyjątkiem kilku jasnych akcesoriów: pomarańczowego, cytrynowego, zielonego. Mogą to być poduszki, wazony, dzieła sztuki lub rośliny. Nie trzeba wybierać tylko jednego koloru, można mieszać kilka, ale tak, aby pokój wyglądał na prosty i niezbyt kolorowy. Istotną rolę odgrywają faktury - proste wzory na tkaninach lub krzykliwe wzory na poduszki i zasłony.
Meble
Główną uwagę zawsze zwracają meble. Dlatego wskazane są proste i wyszukane przedmioty w neutralnych kolorach. Dobrym sposobem na wkomponowanie klasycznych elementów we współczesny styl jest zakup dużych, wygodnych pikowanych sof. W tym przypadku najbardziej odpowiednią tapicerką do sof i foteli jest skóra, która uważana jest za wyrafinowane obicie. Inne istotne materiały to metal (konstrukcje stołów, sprzęt AGD, lampy) i drewno, z którego wykonana jest większość mebli.
Akcesoria
Przede wszystkim powinny odzwierciedlać twoją osobowość lub mieć określone znaczenie. Postaw na żywe kolory poduszek, wazonów i nie tylko, aby uzyskać stylowe projekty. Za dobry przykład uważa się obrazy proste i nowoczesne, najlepiej abstrakcyjne. Wyjątkowość przestrzeni nadadzą czarno-białe fotografie. Lustra to świetne rozwiązanie, aby wizualnie powiększyć mały pokój. Rośliny pomogą dodać wnętrzu kolorów.
Podłogi
Podłogi też nie powinny być pretensjonalne. Najlepszym rozwiązaniem byłaby ceramika lub drewno. Jeśli lubisz jasny „dywan”, to wybierz neutralne opcje dla reszty okładziny, jeśli chcesz zwrócić uwagę na jedną ze ścian, zastosuj bezpretensjonalne powłoki podłogowe.
Cechy nowoczesnego wnętrza
1. Najważniejsze są prostota i przejrzystość. Główną zasadą jest to, że forma nie przesłania treści. Stąd odrzucenie chwytliwego wystroju, prostego projektowania mebli.
2. Maksymalna prostota to komfort. Zgrabne wykończenie w neutralnych kolorach tworzy tło, w którym możesz skupić się na wypoczynku, kontaktach towarzyskich lub pracy.
3. Układ dąży do stworzenia otwartej przestrzeni, bez skomplikowanych elementów konstrukcyjnych, często z przeszkleniami panoramicznymi. Powszechnym rozwiązaniem jest wnętrze typu studio.
4. Dyskretna oprawa jest idealną oprawą dla oryginalnych akcesoriów, dzieł sztuki, sztuki konceptualnej.
5. Styl nowoczesny to w pewnym sensie minimalizm co jest również korzystne z praktycznego punktu widzenia (pod względem sprzątania, konserwacji mebli itp.).
Prostota
Ścisła orientacja wzdłuż osi współrzędnych i trójwymiarowa struktura przestrzeni wyrażona liniami, kątami, płaszczyznami to podstawowa zasada projektowania stylu nowoczesnego. Jednak tutaj jest też miejsce na swobodę i kreatywność: możesz urozmaicić kompozycję, dodając kilka gładkich linii. Niech to będą proste figury geometryczne: okrąg, kula, cylinder. Układ nowoczesnych mieszkań i domów jest ucieleśnieniem idei otwartej przestrzeni. Oznacza to minimum ścianek działowych i możliwość wykorzystania jednego pomieszczenia w tym samym czasie do różnych zadań.
Gosia