Jadalnia to coraz częściej występujące w polskich domach pomieszczenie. Pomożemy wybrać do niego odpowiednie wyposażenie, które dopasowane będzie do możliwości wnętrza przy zachowaniu pełnej funkcjonalności przestrzeni.
Stół – podstawowy mebel w jadalni
Bez stołu nie ma mowy o jadalni, wspólnych posiłkach czy większych spotkaniach towarzyskich. Przystępując do zakupów należy jednak odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, na przykład jak często będziemy korzystać z jadalni, ile miejsca zamierzamy poświęcić na stół i krzesła oraz ile osób będzie z kompletu korzystać.
Znając odpowiedzi na powyższe pytania można przystąpić do podejmowania decyzji. Jeśli często korzystamy z jadalni (i nadal zamierzamy tak robić), to warto zastanowić się nad solidnym meblem, który w dobrym stanie przetrwa lata. Jeśli jednak nie korzysta się z tego mebla zbyt często, a wyłącznie od święta, można rozważyć zakup mniej praktycznego stołu, który jednocześnie będzie charakteryzował się nieszablonowym designem.
Niezwykle istotną informacją, którą trzeba wziąć pod uwagę w przypadku wyboru odpowiedniego wyposażenia jest powierzchnia, którą zamierzamy wykorzystać na jadalnię. W sytuacji, kiedy dysponujemy dużym pomieszczeniem, które w dodatku jest odseparowane od innych wnętrz ścianami, albo dość solidnym przepierzeniem, warto postawić na stół, który zagwarantuje pełną funkcjonalność – to jest na mebel o kwadratowym lub prostokątnym blacie. Z jednej strony można go przysunąć do ściany zyskując dużo na dostępności przestrzeni, z drugiej strony może z powodzeniem funkcjonować jako stół do pracy, przy którym także dzieci odrobią lekcje. Jednakże taki mebel, posiadający blat o kątach prostych, ma jedną podstawową wadę – komunikacja pomiędzy osobami siedzącymi przy stole czasem może nie odbywać się zupełnie swobodnie – nie wszyscy po prostu się widzą. Trudno także wymagać, że będą krzyczeć do siebie z przeciwnych narożników stołu.
W sytuacji mniejszych pomieszczeń, warto zainwestować w owalne, lub okrągłe stoły. Przy nich nie ma problemu braku kontaktu wzrokowego. Jednakże takie stoły są znacznie mniej funkcjonalne – nie specjalnie mogą służyć jako miejsce do pracy. Nie można ich także przysuwać na stałe do ściany. Wybierając stół do jadalni warto także uwzględnić liczbę osób, która może przy nim siadać. W sytuacji, kiedy zazwyczaj korzysta z niego wyłącznie kilka osób z najbliższej rodziny, można rozważyć zakup stosunkowo niewielkiego stolika, który z powodzeniem zapewni realizację potrzeb rodziny. Jeśli zakładamy, że pomimo niewielkiej powierzchni, którą możemy przeznaczyć na stół, będzie z niego czasem korzystało sporo osób, to warto przemyśleć zakup mebla z funkcją rozkładania blatu.
Jakie krzesła do jadalni?
Najważniejszą cechą krzeseł przeznaczonych do jadalni jest wygoda. Bez wątpienia najwygodniejsze są te, które posiadają miękkie, tapicerowane siedziska. W takich przypadkach warto sprawdzić, czy tkanina jest plamoodporna, co znacznie przedłuży ich trwałość. W przypadku krzeseł o twardych siedzeniach problem rozwiążą poduszki, które mają jeszcze jedną zasadniczą zaletę – można je prać.
Krzesła powinny być dostosowane stylem zarówno do stołu, jak i do wystroju całej jadalni lub otwartej przestrzeni, z której wydzielono miejsce na jadalnię.
Gosia