Drewno to niezwykle funkcjonalny i łatwy w obróbce materiał. Z drewna można wykonać wiele elementów konstrukcyjnych, jak również elementów wyposażenia wnętrz. Obróbka drewna jest łatwa i można ją wykonać bez pomocy fachowca. Ważne jest, aby podczas wiercenia w drewnie stosować odpowiednią technikę.
Spis treści.
- Efektywne wiercenie w drewnie
- Akcesoria do wiercenia otworów w drewnie
Efektywne wiercenie w drewnie
Do wiercenia otworów w drewnie niezbędna jest wiertarka/wkrętarka. Aby wywiercić otwory o odpowiedniej wielkości, warto wybrać odpowiednie wiertła do drewna w różnych rozmiarach. Wiertła powinny być również przystosowane do pracy w drewnie. Nieodpowiednie lub przypadkowe użycie wierteł do wiercenia betonu i metalu może spowodować wady drewna, uszkodzenia i strzępienie, a także ubytki, krzywe otwory, wgłębienia i odpryski. Najlepiej jest używać zestawu wiertarskiego i imadła, aby przedmiot obrabiany mógł być zamocowany. Obrabiany przedmiot może się przemieszczać, jeśli nie jest zabezpieczony. Dostępne są również ściski stolarskie. Wynika to z jednolitej struktury wewnętrznej drewna, która jest określona na podstawie kierunku słojów.
Wiertła do drewna mają unikalną strukturę i ostrą krawędź. Pozwala to na precyzyjne wiercenie. Wiertło uniwersalne wymaga jednak, aby przed wierceniem wbić gwóźdź w miejsce docelowe, aby wiertło się nie ślizgało. Wiertła spiralne z ostrą krawędzią są najczęściej używane do utrzymania jednolitej krawędzi. Wiertła biurowe są inne. Pozwalają one na uzyskanie jednolitej krawędzi otworu, dzięki czemu drewniana powierzchnia nie staje się poszarpana.
Akcesoria do wiercenia otworów w drewnie
W swoim warsztacie stolarskim możesz wykonać wiele prac, korzystając z solidnych kluczy nasadowych. Warto zainwestować w dodatkowe akcesoria, takie jak:
- wiertarki dwustopniowe,
- wiertarki płaskie,
- otwornice,
- nastawiacz.
Wiercenie w drewnie często odbywa się bez wiertła. Jest to ważna zasada, o której należy pamiętać. Następnie należy upewnić się, że sprzęt jest ustawiony pod odpowiednim kątem. Wiertło powinno być równoległe do wiertarki, a trzymające je ramię musi być prostopadłe. Ważne jest, aby dobrać odpowiednią prędkość obrotową. Dla otworów o standardowej średnicy w twardych gatunkach najlepsze są niższe prędkości. Dla otworów o większej szerokości preferowane są wolniejsze prędkości. Dla gatunków miękkich, takich jak sosna, brzoza i świerk, najlepsza jest najniższa prędkość. Nie należy stosować prędkości wstecznej, zwłaszcza przy wyjmowaniu wierteł. Może to spowodować uszkodzenie sprzętu. Jeśli jednak wiercimy otwór w wąskim, kruchym kawałku drewna, najlepiej zacząć od mniejszego otworu, a następnie zwiększać jego rozmiar. Zapobiegnie to pękaniu drewna.
Artykuł promowany zales.pl
Gosia