Stół to centralny element każdej kuchni. W wielu kulturach przywiązywano do tego wielką wagę, ponieważ jedzenie uważano za święty akt. Magię kuchennego stołu można poczuć za każdym razem, kiedy rodzina zbiera się na posiłek. Jak dobrać stół do kuchni, by był wygodny, praktyczny i jednocześnie piękny? Trzeba posłuchać opinii profesjonalistów i przyjrzeć się wielkości kuchni. Od tego zależy wybór projektu i materiału.
Rozmiar
Jak wybrać odpowiedni rozmiar stołu kuchennego? Konieczne jest uwzględnienie wielkości pomieszczenia, w którym będzie on stał, oraz liczby osób, które muszą się przy nim zmieścić. Minimalna przestrzeń na wygodny posiłek dla jednej osoby to 70 cm. Optymalnym wyborem jest stół, który pomieści wszystkich członków rodziny i jest jeszcze miejsce dla dwóch gości.
Kształt stołu kuchennego
Najpopularniejszym rodzajem stołu jest klasyczny kwadratowy lub prostokątny. Oszczędza miejsce, a jego kształt pozwala na przeniesienie go na ścianę lub w narożnik. W zależności od rozmiaru idealnie wpasuje się zarówno w dużą, jak i małą kuchnię. Prostokątny stół może mieć standardowy kształt z czterema nogami lub bardziej nowoczesny wariant z dwoma masywnymi nogami. Stoły owalne i okrągłe wyglądają atrakcyjnie i sprzyjają integracji. Brak ostrych narożników sprawia, że są bezpieczne dla małych dzieci. Wszyscy goście mogą wygodnie usiąść za nim dzięki jednej centralnej nodze. Ten wybór może być prawdziwym dobrodziejstwem dla małej kuchni.
Materiały na stoły kuchenne
Wybór materiału stołu zależy od tego, czy będzie na nim przygotowywane jedzenie. Jeśli ma służyć jedynie do jedzenia, to optymalna jest drewniana powierzchnia, jak i tańsze opcje z płytą wiórową i MDF. Drzewo ma wysokie właściwości estetyczne, problem porowatości materiału rozwiązuje powlekanie specjalną kompozycją. Jeśli stół będzie używany do gotowania, należy ostrożniej podchodzić do wyboru materiału. Najprostszą i najczęstszą opcją jest plastikowy blat. Jest niewrażliwy na wilgoć i żywność, ale może stracić swój wygląd pod wpływem wysokich temperatur i silnych środków czyszczących. Najbardziej odpornymi na zużycie materiałami są kamień, triplex i metal. Będą w stanie wytrzymać nawet drobne uszkodzenia mechaniczne. Metalowy blat wygląda spektakularnie w nowoczesnych kuchniach, ale wielu gospodyniom domowym nie podoba się fakt, że jest zimny w dotyku. Kamienny blat wygląda solidnie i efektownie, a bakterie nie gromadzą się na powierzchni. Wadą tego wyboru jest stacjonarność - ze względu na dużą wagę meble są trudne do przenoszenia.
Producenci stołów ze szklanym blatem twierdzą, że ich produkty są całkowicie bezpieczne i wyjątkowo trwałe. Rzeczywiście, szklany blat może odmienić każdą kuchnię. Jednak jeśli zdecydujesz się na szklaną powierzchnię, musisz traktować ją ostrożnie. Taki blat powiększa przestrzeń, dzięki czemu nadaje się do kuchni o dowolnej wielkości. Stoły z płytkami ceramicznymi stają się coraz bardziej popularne. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji, wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką. Wzór może imitować kamień, drewno lub ułożyć się w fantazyjny wzór mozaiki.
Rodzaje konstrukcji
Stół kuchenny może być stacjonarny (odpowiedni do dużej kuchni lub osobnej jadalni) lub składany (do małego pokoju). Istnieją różne rodzaje rozkładania. Niektóre modele przekształcają się z małego stolika do kawy w pełnowartościowy stół jadalny. Niekiedy dodatkowe części blatu składane są wzdłuż nóg. Typ uchylno-rozwierny polega na obracaniu blatu i składaniu górnej części. Dzięki mechanizmowi przesuwnemu dodatkowa część blatu układana jest na wysuwanych wspornikach.
Gosia